Događaji Sport Sport+

Olivera Jeftić prva na maratonu u Zagrebu

zagreb-maraton

Olivera Jeftić je na 23.zagrebačkom maratonu osvojila prvo mesto. Ona je stazu od 42 kilometra pretrčala za 2:38:36. Od samog početka trke Olivera je diktirala tempo, a razlika između nje i pratilaca se povećavala. Na prvom merenju (na 7,8 km) Olivera je imala predost od 30 sekundi ispred pet atletičarki iz Kenije. Na 18 kilometru Jeftićeva je već imala predmost od jednog minuta ispred Gladys Jepkorir Kiprotich koja se tada probila na drugo mesto. Razlika između Olivere Jeftić i Kenijke se na 28 kilometru povećana na dva minuta da bi na kraju trke ta razlika bila čak tri minuta.

Konačan poredak trke je bio Olivera Jeftić, prva, zatim slede Gladys Jepkorir Kiprotich (2:41:29) i Viola Shelangat Kimeto (2:43:28) iz Kenije. Ono što raduje je činjenica da je ovim rezultatom Olivera Jeftić ispunila normu Svetske asocijacije atletskih federacija (IAAF) za Svetsko prvenstvo 2015. godine u Pekingu.

U muškoj konkurenciji je potvrđena dominacija atletičara iz Kenije. Prvo mesto je osvojio Luke Kibet vremenom 2:14:11. Drugo mesto je pripalo njegovom zemljaku Elisha Meli Ken koji je bio četiri sekunde sporiji (2:14:15), a treći je bio Moses Kipruto Kibire (2:17:24).

Na maratonu u Zagrebu je učestvovalo 448 takmičara, i to 57 u ženskoj konkurenciji (44 takmičarke su završile trku) i 276 u muškoj konkurenciji (235 takmičara završilo trku).