Danas je 8.mart, dan žena. Muževi, sinovi, kolege i prijatelji će svojim suprugama, majkama, koleginicama i prijateljicama, kupiti neki poklon. Biće tu cveće, čokolada, parfem ili kakav nakit. No, zašto se slavi osmi mart.
Početkom XX veka glavno pitanje organizovanja žena je bilo prvenstveno glasačko pravo, koje je u to vreme uglavnom bilo rezervisano samo za muškarce. Borba za pravo glasa je u Evropi trajala dugo, a Švajcarska je poslednja zemlja koja je uvela opšte pravo glasa.
U Čikagu je 3.maja 1908.godine po prvi put obeležen Dan žena, zatim je 28.februara 1909.godine Dan žena obeležen u Njujorku. U avgustu 1910.godine Međunarodna konferencija žena je predložila da se ustanovi Međunarodni dan žena.
Prvo masovno obeležavanje Dana žena je bilo 19.marta 1911.godine kada je samo u Austro-Ugarskoj organizovano više od 300 protesta u kojima su žene tražile pravo glasa i pravo da rade u javnim službama. Po prvi put 8.mart je obeležen kao dan žena 1914.godine, i tada je predloženo da se ovaj datum obeležava širom sveta.
U Rusiji je 8.marta 1917.godine (po gregorijanskom kalendaru) dan žena obeležen štrajkom za “hleb i mir”, što je za posledicu imalo pad carske vlade i formiranje privremene vlade, koju će boljševici svrgnuti u oktobru iste godine.
U SSSRu se 8.mart obeležavao od formiranja ali je tek od 1965.godine postao neradni dan. Ujedinjene nacije su 1977.godine pozvale sve članice da 8.mart postane Dan ujedinjenih nacija za prava žena i svetski mir.
Dodajte komentar