U Muzeju jezika i pisma u Tršiću 26.aprila 2014.godine je predstavljen program Jezik u (ne)materijalnom kulturnom nasleđu. U okviru ovog programa su se predstavili brojni umetnici, glumci, recitatori, slikari, guslari…
U programu Jezik u (ne)materijalnom kulturnom nasleđu je učestvovala i biblioteka “Ljubiša R. Đenić” iz Čajetine čiji su predstavnici predstavili erski humor. U programu su učestvovali Ljiljana Rakić, Mirjana Lopin Drizo, Žarko Božanić i Dragan Novaković.
Erski humor je deo usmene narodne tradicije i izraza koji nastaje u uzajamnom delovanju prirodnih i istorijskih činilaca i kao takav oslikava karakter i mentalitet stanovništva zlatiborske regije koji ga stvara, ali i prepoznaje kao deo svog kulturnog nasleđa. Šaljive priče koje se prenose sa generacije na generaciju, stvaraju osećaj identiteta i trajanja ali se kao deo svakodnevnog života stalno menjaju.
Više o erskom humoru možete pročitati na stranici Biblioteke “Ljubiša R. Đenić” u Čajetini
Svoje znanje i veštinu je predstavio i guslar Petar Ostojić, član Guslarske sekcije Kulturno-umetničkog društva “Karadžić” iz Loznice. Kao što je poznato značaj gusala u srpskom jeziku i nematerijalnom i materijalnom kulturnom nasleđu, ali i u delima Vuka Stefanovića Karadžića je izuzetno veliki. Guslanje je, pre svega, usmeno stvaranje kroz problematizaciju svakodnevice kako guslara tako i slušalaca koje okupljaju, i njegova uloga u prenošenju i oblikovanju istorijskih sećanja i savremenog trenutka je uvek aktuelna.
U sklopu programa je otvorena i 51. samostalna izložba Jana Bačura, jednog od najpoznatijih umetnika naive. Izložba će biti postavljena u Muzeju jezika i pimsma do 10. maja 2014. godine.
Dodajte komentar