U nedelju, 17.jula, u selu Šljivovica, kod crkve Marije Magdalene je održana deveta Rakijada. Sajam tradicionalno organizuje Mesna zajednica Šljivovica, uz podršku opštine Čajetina, JP KSC Čajetina, TO “Zlatibor” i Privrednog društva za razvoj poljoprivrede Zlatiborski “Eko Agrar”.
Manifestacija je počela potpaljivanjem rakijskog kazana a potom su se publici predstavile izvorne pevačke družine iz Rožanstva, trubački orkestar Marka Gligorijevića i kulturno umetničko društvo Zlatibor koje je izvelo dve koreografije.
Sajam je otvorio predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović koji je istakao da je selo Šljivovica uspelo da bude predstavnik organske proizvodnje rakije danas u Srbiji.
“Naša je dužnost da sačuvamo tradiciju i da sačuvamo naša sela”, istakao je Stamatović.
Ove godine je stručna komisija ocenjivala kvalitet 77 uzoraka rakije i to 16 uzoraka voćnih rakija, kao i 61 uzorak rakije od šljive prepečenice.
Žiri je ocenio da su svi uzorci visokog kvalitet ali da prostora za poboljšanje još uvek ima. Dr Ivan Urošević (Jugoinspekt – Beograd) predsednik komisije je istakao da bi u narednom periodu trebalo unaprediti proizvodnju i zaštiti geografsko poreklo domaće rakije iz Šljivovice.
Ove godine je dodeljena 21 zlatna medalja kao i 13 velikih zlatnih medalja.
U kategoriji rakija od šljive žiri je kao najbolju proglasio rakiju Radenka Markovića iz Dražinovića, drugo mesto je osvoji Ljubodrag Kaljević iz Šljivovice a treće je pripalo Goranu Jarakoviću iz Bioske.
Radenko Marković iz Dražinovića je za medije izjavio da je zadovoljan osvojenom nagradom i da je njegova rakija i prošle godine osvojila veliku zlatnu medalju.
Pored tri prvoplasirana takmičara velike zlatne medalje su osvojili Milan Dragutinović (Branešci), Predrag Milinković, Obrad Zorzić, Živojin Milovanović (Ribaševine), Milomir Drašković (Karan), Radovan Nešević (Kremna) i Aleksandar Zorzić.
U kategoriji voćnih rakija prvo mesto je pripalo Goranu Jarakoviću za rakiju od od nane i divlje kruške. Dobrisav Janjić iz Tripkove je osvoji drugo mesto za rakiju od nane, dok je Miladin Milovanović iz Ljubanja osvojio treće mesto za rakiju od nane i kleke. Ovi proizvođači su dobili i velike zlatne medalje.
Zlatne medalje za rakije od šljive je dobilo sedamnaest proizvođača od kojih je čak četrnaest iz Šljivovice. Dobitnici zlatnih medalja su: Branko Šukilović, Miloš Jovanović, Radoš S Stanić, Milan Škodrić, Aleksandar Delić, Ivan Kovačević, Zoran Kovačević, Velibor kostadinović, Milovan Kovačević, Milenko Jovanović (Tripkova), Tomislav Lazović (Brenešci), Nenad Luković, Petar padeljić, Ljube Joksimović, Spasoje Aćimović, Goran Jaraković (Bioska) i Obrad Milosavljević.
Zlatne medalje je dobilo i četvoro proizvođača voćne rakije i to Andrija Korićanac (Lađevci) za rakiju od jabuke, Risto Delić (Šljivovica) rakija od kruške, Dobrisav Janjić (Tripkova) za kariju od kleke, dunje i oraha i Radovan Nešević (Kremna) rakija od nane.
Publika je tokom preodneva degustirala izložene rakije i dala je najviše glasova rakiji Lazara Zorzića koji je tako osvojio nagrada publike za najbolju rakiju. Publika je danas degustirala i domaće pite, i najviše glasova je osvojila pita Šućurović Stane.
Ovom prilikom su nagrađeni i Velibor Kostadinović iz Šljivovice za najbolje uređeno dvorište kao i Stefan Jovanović iz Tripkove za najbolji voćnjak.
U popodnevnim časovima su održana i nadmetanja u struganju trupaca dubećom testerom i testerom kladarom. U disciplini struganje drva dubećom testerom ekipa Mrga je bila brža od ekipe Pero.
U disciplini struganje drva testerom kladarom mnogi su se oprobali što je privuklo i brojnu publiku. I ove godine publika je mogla da čuje tradicionalne zlatiborske zdravičare i čauše koji su se nadmetali u besedništvu.
Dodajte komentar