U četvrtak, 4.maja je održana 32.sednica SO Čajetina. Odbornici su razmatrali više od dvadeset tačaka dnevnog reda. Sednica je počela minutom ćutanja povodom stradnja dece u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar.
Prilikom usvajanja zapisnika sa 31.sednice odbornik Aleksandar Pavlović je zatražio da se u zapisnik unese izmena pošto u zapisniku nije upisano da je glasao protiv po tački tri na prethodnoj sednici. Odbornici su potom sa 23 glasa za usvojili zapisnik sa predloženim izmenama.
Odbornicima je predstavljen plan regulacije kružne raskrsnice i gradnja punkta za održavanje državnih puteva; izmene plana detaljne regulacije za početnu stanicu gondole i regulaciju saobraćaja, kao i plan detaljne regulacije Karaule na Zlatiboru. Ovaj plan će biti finansiran sredstvima investitora a cilj je da se razdvoje privatno i javno zemljište zbog restitucije na ovoj lokaciji.
Izveštaj o radu Centra za socijalni rad je predstavila Rada Dedović. Ona je istakla da je u prošloj godini centar imao budžet od 31,7 miliona dinara, od čega je 10,5 miliona opredelila republika a više od 20 miliona su sredstva opštine. Centar za socijalni rad izveštavanje sada radi po projektu SPIR tako da postoje dnevni, mesečni i godišnji izveštaji za praćenje troškova. Za 2023.godinu je planiran bužet od 34,4 miliona dinara od čega su sredstva opštine 22,7 miliona a sredstva republičkog budžeta 11,7 miliona. Izveštaji i planovi su usvojeni sa 23 glasa za.
Izveštaj o radu TO Zlatibor je predstavio direktor Vladimir Živanović, koji je istakao da se u 2022.godini radilo na turističkoj signalizaciji, uređenju Stopića pećine i pripremama za gradnju pešačkih i biciklističkih staza između Zlatibora i Ribinice. Živanović je rekao da je prošle godine TO Zlatibor organizovala više od 100 manifestacija na području opštine Čajetina. Izveštaj je usvojen sa 22 glasa za.
Odbornici su sa 21 glasom usvojili i izveštaj o radu TO regije zapadna Srbija za 2022.godinu. Ova organizacija je imala budžet od 37,2 miliona a 2,3 miliona je kroz projekte realizovano u opštini Čajetina.
Potom se raspravljao izveštaj o radu JKP Duboko. Ovo komunalno preduzeće godišnje preradi oko 97.000 tona otpada. Predstavnik JKP Duboko, Slobodan Vukosavljević je istakako da raste količina otpada koji opština Čajetina odlaže i da je za 2023.godinu planirano odlaganje 9.500 tona otpada što je sa oko 1.500 tona više nego 2020.godine
Direktor Eko agrara, Marko Marić je predstavio plan ruralne politike. Prema planu planirane su subvencije od 35 miliona dinara u sedam oblasti. Javni pozivi će biti raspisani 9.maja.
Odbornik Pavlović je postavio pitanje koliko je gazdinstava preregistrovano po novim pravilima. Direktor Marić je odgovorio da prilikom prve registracije evidentirano oko 2.000 gazdinstava ali da je broj aktivnih gazdinstava manji. Po njegovim rečima oko 1.400 gazdinstava je koristilo opštinske subvencije a prošle godine je oko 1.000 gazdinstava koristilo podsticaje. Marić je istakao da ovo preduzeće ima šest licenciranih obrađivača i da je preduzeće efikasno u radu. Što se tiče broja gazdinstava Mariće rekao da je oko 60% gazdinstava obnovilo svoj status na nivou republike a da će na području opštine Čajetina ovaj posao biti završen do 31.maja.
Odbornici su za direktora JKP Zoohigijena imenovali Iliju Ivanovića na predlog stručne komisije. Odbornik Aleksandar Pavlović je u raspravi po ovoj tački dnevnog reda rekao da Skupština nije dobila zapisnik o radu komisije i da se postavlja pitanje zašto je komisija dala ovaj predlog.
U nastavku sednice odbonici su usvojili izmene finansijskog plan JKP Vodovod-Zlatibor. Zbog povećanog obima poslovanja biće angažovani radnici preko agencije pa su povećani rashodi za 3,5 miliona a za isti iznos su povećani i prihodi preduzeća.
Potom je usvojeno više tačaka imovinsko pravnog karaktera kojim se sredstvima investitora gradi komunalna ifrastruktura. Planirano je da se kroz kompenzacije uredi prostor početne stanice gondole, most u naselju Vlaovina, asfaltiranje dela ulice Drinske divizije na Zlatiboru kao i rekonstrukcija puta Mačkat – Kriva Reka.
Odbornici su usvojili i izveštaj o radu Inovacionog biznis centra Zlatibor koji je prošle godine imao budžet od 18,5 miliona dinara, 15,5 miliona je opredelila opština Čajetina a 3 miliona je bilo iz republičkog budžeta. Centar je sa 4 miliona finansirao projekte samozapošljavanja, milion dinara je bilo opredeljeno za izradu tehničke dokumentacije.
Na ovoj sednici su usvojene izmene odluke o gradnji iz 2010.godine. Dat je predlog da se formira komisija koja će raspolagati građevinskim zemljištem i ona će imati zadatak da proveri da li su ispunjeni svi uslovi za prometovanje parcela. Odlukom je predviđeno i da ova komisija određuje cene parcela.
Između ostalog odbornici su dali saglasnost na plan korišćenja sredstava budžetskog fonda za zaštitu prirode, kao i za neangažvanje revizora. Izabrani su novi članovi komisije za raspolaganje, a usvojeno je i više rešenja o doparcelaciji kao i izmene odluke o javnim parkiralištima.
Dodajte komentar